Metabolizmanızı kaplumbağa hızında çalıştıran 4 hatalı alışkanlık

Metabolik hız zayıflamanın reçetesi. Yavaş çalışan bünyeler kilo vermeyi zorlaştırıyor. Peki hangi yanlış alışkanlıklar metabolizmayı yavaşlatıyor? İşte yanıtı...
Sindirim sistemiz bozukluğu metabolizmayı da etkiliyor. Hareketsizlik, düzensiz uyku metabolizmayı yavaşlatıyor. İşte sağlıklı yaşama dair ipuçları...
Metabolik hızın anahtarı bol su içmek ve hareket etmek.

Hareket eksikliği

Gün içerisinde aldığınız kalorileri yakabilmek için hareket etmeniz gerekir. Bu sebeple her gün düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir.
İş hayatının yoğunluğundan dolayı egzersiz yapmaya vakit bulamıyorsanız her gün 45 dakika yapacağınız yürüyüşler sayesinde de metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca her gün yürüyüş yaptığınızda kaslarınızı çalıştırarak daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
Yeterli miktarda su içmemek
Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve metabolizmanızın hızlanması için her gün su içmeniz gerekir. Su içmediğinizde metabolizma hızınız yavaşlar ve yağ yakımı gerçekleşmez.
Ayrıca vücutta ödem ve toksinlerin birikmesine sebep olabilirsiniz. Hem sağlığınız için hem de kilo verebilmek için her gün 8-10 bardak su içmeniz öneriliyor. Su içerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve kolayca zayıflayabilirsiniz.

Düzensiz uyku

Uyku sağlıklı yaşam sürdürebilmeniz için gerekli olan en önemli ihtiyaçların başında gelir. Ancak düzensiz uyumak ya da yeteri kadar uyumamak hem sağlığınızı tehdit eder hem de kilo vermenizi zorlaştırır.
Günde 8 saat boyunca uyumadığınızda uyanık kaldığınız saatler daha fazla olur. Bu sebeple de daha fazla besin tüketme ihtiyacı hissedersiniz. Bu durumda da kilo vermeniz zorlaşır.
Yetersiz uyumak ayrıca metabolizma hızını düşürerek kişinin kilo vermesini engelleyen nedenlerden biri. Bu sebeple kilo verebilmek için mutlaka düzenli uyumanız gerekiyor.
kaynak: akşam sağlık

Magazin Analiz Ekip Analiz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski