Duşta bu hatayı asla yapmayın! Saçları avuç avuç döküyor

Duş esnasında saç yıkamak önemli. En bilinen hata saçları ne kadar köpürtürsek o kadar temizleneceği düşüncesi. Çünkü köpüren saçlar dökülür. İşte detaylar...
Saç dökülmesinin önüne geçmek için satın aldığımız şampuanların içinde ne var bir bakmalı. Saçlar kuruysa kremlerle nemlendirilmeli. İşte saç dökülmesini engelleyen tavsiyeler...
Saç dökülmemesi için...
Saçlarımızın genel olarak haftada 2 kez yıkanması önerilse de bunun bir üst limiti yoktur. Günlük saç bakımını saç tipinden başka yaş, cins ve kültür de etkiler. Şampuanlar, saç ve saçlı derideki yağı eritir, en üstteki ölü deri tabakasını hafifçe soyarak uzaklaştırır, köpürerek kiri temizler, saçı statik elektriklendirerek şekil verir. Şampuanlar içinde deterjanlar (sülfaktanlar), saç kremleri, köpüren ajanlar, kalınlaştırıcı maddeler, koruyucu maddeler, ve katkı maddeleri bulunur.
Eğer şampuanda yüksek derecede deterjan varsa saç teli dış kütikül katmanını soyarak saçı daha kıvırcık, mat ve açılması zor hale getirir. Bunlar su ve kir arasında yüzey gerilimini azaltarak kirin, saç ve deriden kolayca uzaklaştırılmasını sağlar. Köpürme, şampuanın çok fazla temizlediği anlamına gelmez. Şampuan alırken içinde SLES, SLS, paraben ve silikon olamayan ürünleri tercih etmemiz biraz az köpürmesine neden olsa da sağlıklı bir temizlik yapacağımızı garanti eder.
Toplumda saçın tarandıkça güzelleşeceğine dair yanlış bir kanı var. Saç dökülmesi yapar tarama.
Yağlı saçlar için sodyum lauril sülfat ve süksinat gibi güçlü sülfaktanlar içeren şampuanlar tercih edilmeli. Sebum miktarını azaltır. Nemlendirme etkisi düşüktür. Sürekli kullanılırsa kuruma ve matlaşma yapabilir. Saçlar haftada 2 ila 3 kez yıkanmalı.
kaynak: akşam magazin
Magazin Analiz Ekip Analiz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski