Pandemi Döneminde Moda Anlayışı Nasıl Etkilendi?

Dilara İpek Şatır Kimdir?
Dilara İpek Şatır

Koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ederken Türkiye’de görülen ilk vakanın ardından 1 yıl geçti. Bu süreçte evde geçirilen sürelerin uzamasıyla modaya karşı yaklaşımlar da değişti. Ev kıyafetleri önem kazandı, rahatlık ön plana çıktı. Peki moda anlayışında ne gibi değişiklikler oldu? Bu dönemden sonra bizi nasıl bir moda anlayışı bekliyor? Stil danışmanları, sabah.com.tr’ye özel, koronavirüs sürecindeki moda anlayışından bahsederek yeni trendler konusunda açıklamalarda bulundu.

Pandemi sürecinde evde kalma süreleri uzadı. Pijamalar ve ev kıyafetlerine olan ilgi arttı. Maskeler, vazgeçilmez parçamız oldu. Bu süreçte moda anlayışına karşı bakış açısı değişti. Stil danışmanları Dilara İpek Şatır ve Yağmur Sefa, koronavirüs sürecindeki moda anlayışını açıkladı.

Dilara İpek Şatır Kimdir?

Uzun yıllardır Moda Editörlüğü ve Stil Danışmanlığı yapıyorum. Çok sayıda dergide çalıştım. Son olarak bir derginin Moda Editörlüğünü yaptım. Moda Okulu'nda eğitmenlik yapıyorum. Markaların yeni sezon koleksiyon çekimlerinde 'Styling' ve Stil Danışmanlığı yapıyorum. Aynı zamanda kurumsal şirketlere ve çalışanlarına da 'Stil ve İmaj Danışmanlığı' workshop eğitimleri veriyorum. Kişisel olarak da Stil ve Alışveriş Danışmanlığı yapıyorum.

Pandemi döneminde moda anlayışı nasıl değişti?

"Her Şey Online Ve Filtresiz"
Her Şey Online Ve Filtresiz
Pandemide Moda

Pandemiyle birlikte dijital dünyaya hızlıca adapte olmamızla birlikte, artık her şey online ve filtresiz. Ulaşılabilirlik eskisine göre çok daha kolay olduğu için büyük moda devi markalar ve tasarımcılar bu duruma kendilerince önlemler almaya başladı. Bottega Venetta sosyal medya hesaplarını kapatarak bu akımda yeni trend belki de 'trendsiz' kalmak diyerek marka değerini koruyarak doğru bir pazarlama stratejisi uyguluyor. Tasarımcıların 4 sezon yerine 2 sezon koleksiyon hazırlıyor oluşları en büyük değişimlerden biri. Her şeyin sosyal medyada hızlıca ulaşılabilir olmasının markaları ve tasarımcıları farklı yapılandırmaya götüreceğini düşünüyorum. Marka değerlerini korumak adına...

Pandeminin en yeni trendleri neler?

Rahatlık Kadar Şıklığın Da Her Zaman Önemli Olduğunu Düşünüyorum"

Maske! Şüphesiz vazgeçilmez olmazsa olmaz aksesuarımız olmuş durumda. Bunun yanı sıra daha sport casual parçalar ve tasarımları görüyoruz. Şıklık yerini biraz konfora bıraktı. Konforlu giyinmek daha popüler hale geldi. Daha önce spor active wear koleksiyonu çıkarmayan markalar spor koleksiyonları hazırlamaya başladı. Rahatlık kadar şıklığın da her zaman önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu koruyalım.
Yeni Moda Trendleri
Yeni Moda Trendleri

Online alışveriş kullanımında ciddi bir artış yaşandı. Peki alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

“Sürdürebilirlik” Hayatımıza Adapte Edip Uygulamalıyız

Online alışveriş çok popüler ve popüler kalmaya bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Ancak pandemiyle birlikte ihtiyacımız kadar satın almayı, gereksiz harcamalardan ve tüketimden uzak durmamız gerektiğini öğrenmiş olmalıyız diye umuyorum. 'Sürdürülebilirlik'i hayatımıza adapte edip uygulamalıyız. kaynak: günaydın eki

 

 

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski