KDV İndiriminin Detayları Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, temel gıda ürünlerindeki KDV indirimi Resmi Gazete’de yayımlandı. 

 Buna göre, yüzde 8 olan KDV, yüzde 1’e düştü. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hangi ürünün fiyatının ne kadar düşeceğini açıkladı. Enflasyonla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel gıda ürünlerinde Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 8’den yüzde 1’e düştüğünü müjdelemişti. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hangi ürünlerde ne kadar düşüş olacağını değerlendirdi.

KDV İndiriminin Detayları Belli Oldu
KDV İndiriminin Detayları Belli Oldu
KDV direkt tüketicinin ürün alırken etikete yansıyacak indirim olması gerektiğini belirten Ağaoğlu, “Çünkü tüketicinin ödediği vergi. Devlet bundan vazgeçti. Tüccarların, perakendecilerin veya satış noktalarının KDV ile ilgisi yok, ne kazançları ne de zararları açısından onları ilgilendirmiyor.” dedi.

KDV İndirimi Hesaplama

Tüketicilerin bu ülkenin basiretli tacirlerinden yüzde 7 indirim de kendi kazançlarından feragat etmelerini beklediğini belirten Ağaoğlu, yüzde 7’lik KDV indiriminin etiket fiyatlarına ne kadar yansıyacağını ise bir formülle açıkladı. İşte Ağaoğlu’nun formülü: Ürün fiyatı bölü 1.08 çarpı 1.01 işleminin sonucunda KDV indirimi sonrası ürünün son fiyatı ortaya çıkar. (Ürün fiyatı/1.08x1.01)

Hangi Ürünler Ne Kadar Düştü?

Et: Ağaoğlu, KDV’deki indirimin ardından ürünlerde ne kadar düşüş olacağına ilişkin de formül verdi. Örnek olarak etiket fiyatı 135 lira olan etin fiyatından yüzde 7’lik KDV indiriminin ardından ne kadar düşüş olacağını hesaplayan Ağaoğlu, 135 liralık etin fiyatında yaklaşık 10 liralık bir indirimin söz konusu olacağını söyledi.

Çay: KDV indirimine ilişkin bir örneği de kahvaltıların vazgeçilmezi olan çay üzerinden veren Ağaoğlu, 45,95 kuruş olan çayın vergi indirimi ile 2,98 kuruş azalarak yaklaşık 43 liraya kadar gerileyeceğini söyledi. Ağaoğlu, tüccarın da indirime gidilen KDV oranındaki kadar yani yüzde 7 oranda bir indirime gidildiği takdirde ise çayın 40 liraya gerileyeceğini belirtti.

Sıvı Yağ: Fiyatı artan ürünler arasında en çok konuşulan ve litresi 35 lira 95 kuruş olan sıvı yağın ise vergi indirimi ile birlikte 2 lira 34 kuruşluk bir indirim olacak. kaynak: tgrt haber

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski