Erkeklerin Cinsellikle İlgili Doğru Bildiği Yanlışlar

erkeklerde cinsellik
Çoğu toplumda cinsellik konuşulmayan bir konu. Özellikle kulaktan dolma bilgiler nedeniyle erkekler ve kadınlar cinsellikten soğuyabiliyor. Arkadaş ortamı veya internetten öğrenilen bu bilgiler kişinin cinsel yaşamında uzun süreli sorunlara neden olur. Bu yazıda erkeklerin cinselliği ile ilgili doğru bilinen yanlışları ele alacağız. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney erkeklerin cinsel hayatına dair doğru bilinen yanlışları anlattı.

Erkekler cinsel bilgiyi nereden almalı?

Esasen erkekte cinsellik ilginç ama 3-6 yaşlar arası cinsel organlarının keşfiyle başlar. Ancak aktif cinsellik ergenlikle birlikte 12-16 yaşlarında ilk meninin gelmesiyle başlar.

Erkekler cinsel bilgileri bugün genellikle arkadaşlar, kitaplar, internet ve dergilerden alıyor. Çok az bir kısmı ise aileden alıyor.

İnsanlar internetten ve arkadaşlardan alınan, çoğu gerçekçi olmayan, abartılı, kafa karıştırıcı ve yalan yanlış bilgilerle, cinsellikle tanışır. Bu da yaşam boyu yanlış bilgilerle cinselliği yaşamasına neden olur. Bunun dışında genelde ilk cinsel deneyim çoğunlukla uygunsuz ortamlarda alelacele olmasından dolayı, kişi belki de yaşam boyu etkileneceği bir cinsel sorunla karşılaşabilir.

Erkekte cinsellikle ilgili yanlış bilgiler neler?

Çoğu kulaktan dolma bilgiler olduğu için, gerçek olmasa da kafa karıştırıcı. Bunların bazıları şunlar:

YANLIŞ: Cinselliği her zaman erkek başlatır. Kadının başlatması uygun değildir.

Bu yanlış nedeniyle kadınlara fırsat verilmemektedir. Oysaki kadının başlattığı cinsellik kadının uyarılmasını daha kolaylaştırır. Ayrıca kadınların cinsel ilişkiyi başlatması ahlaksızca değildir. Erkekte ne denli cinsel istek varsa kadında da o kadar vardır, ve bu doğaldır.

YANLIŞ: Erkek her zaman cinselliğe hazır.

Erkeklerin de kadınlarında cinsellik yaşaması için kendilerini rahat hissetmeleri gerekir. Dolayısıyla insan her zaman kendini rahat ve iyi hissetmez, bu dönemde isteksiz olması doğal.

YANLIŞ: Erkekle kadın aynı anda orgazm olmalıdırlar.

Bu çoğunlukla mümkün değildir. Hatta cinsel birleşmede erkekler bir kez orgazm olmasına karşın kadınlar birden fazla orgazm yaşayabilirler. Aynı anda orgazm çoğu zaman filmlerde görülen sahne.

YANLIŞ: Sevişmeyi erkek yönetir.

Sevişmeler yönetilecek durumlar değil. Kadınında, erkeğinde ritmi her zaman farklı olabilir. Bu nedenle herhangi birinin yönetmesi karşı tarafın cinsellikten aldığı zevki azaltabilir.

YANLIŞ: Mastürbasyon kirli ve zararlı.

Mastürbasyon doğal bir durumdur. Hatta ergenlikle birlikte, cinsel doyumun çoğu zaman tek aracıdır. Ancak mastürbasyon cinselliğin herhangi bir dönemine olumlu ya da olumsuz bir katkısı yoktur.

YANLIŞ: Cinsel organın boyutu, cinsellikte en önemli güçtür.

Cinsel organ birleşmeyi sağlayamayacak kadar küçük ya da cinsel birleşmeye izin vermeyecek kadar büyükse sorundur. Bunun dışında cinselliğe çok önemli bir etkisi yoktur.

YANLIŞ: Her erkek, kadınların neresinden zevk alacağını bilir.

Bu düşünce yanlıştır. Her insan farklı bölgelerinden uyarılmaktadır. Bu düşünceden dolayı cinsellik yeterince zevk vermeyebilir.

YANLIŞ: Eşler birbirlerini sevdikleri zaman sevişmekten nasıl zevk alabileceklerini bilirler.

Sevgi ve aşk, kuşkusuz cinsellikte önemlidir. Ancak tek başına cinselliği kurtarmaz, hatta büyük aşklara rağmen çift cinsel sorun yaşayabilir.

YANLIŞ: Cinsellik konusunda konuşmak büyüyü bozar.

Bu gerçek olmayan düşünceden dolayı uzun yıllar cinsellik yaşayan çiftler bile yeterince birbirlerini tanıyamazlar. Nasıl ki birbirimizin huyunu konuşarak öğreniyorsak, cinsel hazlarını da bu yolla öğrenmeliyiz.

YANLIŞ: Ön sevişme uzarsa erken boşalma olur.

Bu durum sadece erken boşalma sorunu olanlar için geçerlidir.

 

7 Yorumlar

 1. pek çok insanın bu konuda bilgisiz olması aslında büyük bir problem.

  YanıtlaSil
 2. Tıpta utanma yoktur. İnsan vücudunu iyi tanımalıdır.

  YanıtlaSil
 3. Bir çok müvekkilimin şikayet ettiği konuların başında geliyor birliktelik. Boşanmaların dolaylı nedenlerinden biri de maalesef bu.

  YanıtlaSil
 4. görsellik de katmak lazım di mi:)

  YanıtlaSil
 5. para herşeyin ilacıdır hihi

  YanıtlaSil
 6. kesinlikle haklısın by ekonomist!

  YanıtlaSil
 7. paradan ziyade duygular önemlidir. yanılıyorsunuz.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski