Gıda Enflasyonuyla Topyekun Mücadele Zamanı

Gıda Perakendecileri Derneği: Gıda enflasyonuyla topyekun mücadele zamanı

Gıda enflasyonuyla topyekun mücadele zamanı
Gıda Perakendecileri Derneği

Gıda Perakendecileri Derneğinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan "Temel gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi" kararının enflasyonla mücadelede Türkiye için tarihi bir fırsat ortaya çıkardığı" açıklaması yapıldı.

Gıda Perakendecileri Derneğinden yapılan açıklamada, söz konusu indirimin, Gıda Perakendecileri Derneği tarafından daha önce ilgili makamlara arz edildiği aktarıldı.

Gıdada KDV indirimlerinin Oranı Belli Oldu

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 'Temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi' kararı, enflasyonla mücadele noktasında ülkemiz için tarihi bir fırsat ortaya çıkarmıştır. Sektörümüz tarafından daha önce ilgili makamlara arz edilmiş olan bu talebin olumlu karşılanmış olmasını büyük bir takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, küresel ekonomide enerji ve gıda başta olmak üzere emtia fiyatlarında aşırı yükselişin yaşandığı bir dönemden geçmekteyiz. Söz konusu fiyat artışlarının vatandaşlarımız üzerindeki etkisini en aza indirmek için tüm imkanlarımızla sürece katkıda bulunmanın ülkemize olan borcumuz olduğunun bilincindeyiz.

Gıda perakendecileri, gıda tedarikinin tüketiciyle buluşan son halkasını oluşturmaktadır. Bu nedenle sektörümüzdeki firmaların tedarik zincirindeki fiyat artışlarının tüketiciye yansımaması için büyük çaba ve fedakarlık gösterdiğine inanmaktayız. Tüketicilerimizin teveccühü bu çabaların takdir edildiğinin en önemli göstergesidir. Umudumuz, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sağlanan KDV indiriminin gıda sektörünün enflasyona karşı topyekun bir seferberliğe başlamasına vesile olmasıdır. Esasen maliyet enflasyonu yaşamaktayız. Bu nedenle üreticisinden nakliyecisine, tedarikçisinden depocusuna kadar bütün iş ortaklarımıza gıda enflasyonuna karşı beraber mücadele etmek için çağrıda bulunuyoruz. kaynak: AA

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski