Esnafa Elektrikte Yüzde 25 Gibi İndirim Olacak

enerji Bakanı Dönmez
Enerji Bakanı Dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte tarife değişikliklerine ilişkin, "Konuttakine benzer 'ticarethane tarifesi' için de bir indirimli tarife üzerinde çalışmaya başladık” dedi. Bakan Dönmez, 1 Mart itibarıyla geçmeyi planladıkları uygulamaya ilişkin, “Esnafa indirimli tarifede yüzde 25 gibi bir indirim söz konusu olacak" dedi.

Bakan Dönmez, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada vatandaşa desteğin devam edeceğini ifade ettiğini belirtti. Kabine toplantısı sonrası atılacak adımların da kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatan Bakan Dönmez, elektrik tarifelerine ilişkin, “210 kilovatsaatin altındaki ve üstündeki birim fiyatlara ilişkin olarak da Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi. Burada 'Vatandaşımızın lehine ne olabilir? Tekrar çalışalım' denildi. Biz de şu anda o çalışmayı yapıyoruz" dedi.

 'Dernek ve Vakıflar Mesken Grubuna Dahil Edildi'

Bakan Dönmez, sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflardan gelen yoğun bir talebin olduğunu belirterek, "Biz dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarını mesken abone grubuna dahil edilmesi yönünde bir karar almış olduk. Bu abone grubunda yer alan dernek ve vakıfların yöneticileri elektrik dağıtım şirketine giderek bu durumlarını bildirecekler. Cemevleri de bu grupta değerlendirilecek. Bu abone grubundan yararlananlarının sayısını artırmış olduk. Dernek ve vakıf statüsünde olanların tamamı bundan yararlanabilecek. Dolasıyla mesken grubuna girmiş olacaklar. Belki kilovatsaat başına yaklaşık 1 lira ortalama bir indirimden faydalanmış olacak" diye konuştu.

'Amacımız 1 Mart`a Kadar Değişiklikleri Tamamlamak'

Bakan Dönmez, ticarethane grubunda yer alan esnaf, zanaatkarlar ve diğer küçük işletmelere yönelik de çalışmalar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Konuttakine benzer 'ticarethane tarifesi' içinde bir indirimli tarife üzerinde çalışmaya başladık. Buradaki miktarı henüz tespit etmedik. Ama konutta indirimli tarife altında kalanların sayısı yüzde 64. Amacımız, tüm ticarethaneler içinde indirimli tarifeden yararlanacakların oranının bu seviyelerde olacak şekilde belirlenmesi. Bazı verileri sahadan istedik, çalışıyoruz. Tabi ki konuttaki 210 kilovatsaatten fazla olacak. Özetle baktığımızda bakkal, manav, berber, kırtasiye, kahvehaneler gibi bunların büyük bir kısmı indirimli tarifeden yararlanabilir hale gelecek. Bunu da en kısa sürede açıklayacağız. Amacımız 1 Mart'a kadar bu değişiklikleri tamamlayıp yetiştirmek. 1 Mart itibariyle bu uygulamaya geçmiş olmayı hedefliyoruz. En kısa sürede kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Esnafa indirimli tarifede yüzde 25 gibi bir indirim söz konusu olacak."

'Elma İle Armudu Kıyaslıyorlar'

Sadece Türkiye'nin değil, enerjide dışa bağımlı olan bütün ülkelerde benzer sorunlar olduğunu dile getiren Bakan Dönmez, Türkiye'nin de vatandaşını fiyat artışından korumak için çeşitli adımlar attığını söyledi. Elektrik ve doğal gazda 2021'de toplamda 100 milyar liralık sübvansiyon yapıldığına dikkati çeken Dönmez, "Bu yılda bundan daha az olmayacak. Öyle ki rakamlar hazinemizin yüklenmiş olduğu bedelin geçtiğimiz yıldan daha fazla olacağını gösteriyor" dedi.

Elektrik Üretim A.Ş.'nin ucuz fiyattan elektrik satmasının nedeninin piyasayı aşağı çekmek olduğuna vurgu yapan Dönmez, "Elma ile armudu kıyaslıyorlar. Bunu bilerek veya bilmeden yapıyor olabilirler" diye konuştu.

Elektrik desteğinin kapsamının genişlediğine ve 2,1 milyon haneden 4 milyon haneye çıktığına dikkat çeken Bakan Dönmez, doğal gaz yardımından da yaklaşık 4 milyon hanenin faydalanacağını belirtti.

'Isparta`da Gereği Yapılacak'

Isparta'da yoğun kış şartlarından kaynaklı elektrik kesintisine ilişkin de Bakan Dönmez, kentte 3 Şubat günü son yıllardaki en şiddetli kar yağışının yaşandığını ifade etti. Meteorolojik verilere göre Isparta genelinde metrekareye 89 kilogram civarında bir yağış düştüğünün altını çizen Dönmez, kendisinin de yurt dışından döndükten hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp Isparta'ya gittiğini aktardı. Isparta'daki yağış sonrası şebekelerde ciddi hasarlar olduğuna değinen Bakan Dönmez, "Isparta genelinde yıllık 1000-1200 aralığında bir arıza ihbarı alınırken, o gün oluşan bu hasarların sayısı 10 bin, 12 bin civarına ulaştı, yani neredeyse 10 katına. Başka bir ifade ile 10 yılda yağan bir yağış oluşan bir arızayı 1 günde oluşmuş oldu." dedi. kaynak:DHA

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski